Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

Üniversitemizde Kariyer Haftası Gerçekleştirildi

14.05.2024

Üniversitemizde Kariyer Merkezi Koordinatörlüğünün organizasyonu ile öğrencilerimizin kariyer planlaması sürecinde daha donanımlı olmalarını sağlamak amacıyla bu yıl ilk kez Kariyer Haftası etkinlikleri gerçekleştirildi.

Merkez Kütüphanemizde gerçekleştirilen Kariyer Haftası etkinliklerine; Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, BMC eski CEO’su ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ, üniversite yönetimimiz, Medeniyet Teknopark Genel Müdürü Ali Ramazan TAK, iş dünyasının çeşitli alanlarında deneyimli profesyonellerle üniversitemiz kariyer danışmanları, kariyer geliştirme alanında birçok uzman, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Öğrencilerimize kariyerleriyle ilgili farkındalık kazandırmak ve kariyerlerini daha bilinçli yönetebilmeleri için gerçekleştirilen etkinliğin açılış programı, üniversitemizin Kültür ve Sanat Topluluğunun mini konseriyle başladı. Konserin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK; Yeryüzünde 8 milyar insanın çocukluğundan ölümüne kadar bir kariyer yolcuğu içerisinde olduğunu, bir bireyin kariyer yolculuğunun en başta insani vasıflara mündemiç bir insan olma gayesi taşıması gerektiğini belirterek herkesin her zaman ‘İnsanlık tanımına nerede denk düşebiliriz?’ sorgulamasını yapması gerektiğini ifade etti.

Program “Savunma Sanayisinde Liderlik ve Kariyer” konulu panel ile devam etti. Panelde Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih HOCAOĞLU’nun moderatörlüğünde BMC eski CEO’su ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ, öğrencilerimize yaklaşık bir saat süren panelde kariyer planlanmasının önemli olduğunu, savunma sanayisinde Ür – Ge ve Ar – Ge’nin önemini anlattı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panel ve seminerlerde işe alım süreçleri, kariyer planlaması ve kişisel gelişim gibi konular ele alındı. Ayrıca öğrencilere CV hazırlama, mülakat teknikleri ve iş başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda pratik bilgiler verildi.

Kariyer Haftası etkinlikleri, öğrencilerin kariyer hedeflerini netleştirme ve adımlarını planlama konusunda önemli bir fırsat sunarken aynı zamanda iş dünyasının gerçeklerini daha yakından tanımalarına olanak sağladı.