Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Insurtech Ideathon Fikir Maratonu Tamamlandı

15.05.2024

Medeniyet Teknopark ve Aveon Global iş birliğiyle sigorta sektöründe karşılaşılan sorunlara teknolojik çözümler geliştirmeyi hedefleyen ‘Insurtech Ideathon Fikir Maratonu’ Gerçekleştirildi.

Merkez kütüphanemizde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nuriye AKBAY, Medeniyet Teknopark Genel Müdürü Ali Ramazan TAK, Aveon Global Sigorta IT & Dijital Süreç Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Melek Yılmaz ile birlikte çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sektör paydaşı katılım gösterdi.

Gençler "Fikir Maratonu"nda dijitalleşme için yarıştı

Açılış Programında etkinliğe dair bir konuşma gerçekleştiren Medeniyet Teknopark Genel Müdürü Ali Ramazan TAK, 2023 Küresel Girişimcilik Ekosistemi Raporu'na göre, İstanbul'un gelişmekte olan ekosistemler endeksinde 16'ncı sıraya yükseldiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Startup Watch'ın raporuna göre, tohum, erken ve ileri VC aşamalarında toplamda 325 yatırım süreci tamamlandı ve Türk girişimlerine 722 milyon dolar yatırım yapıldı. Ülkemiz, yatırım sayıları bakımından Avrupa'da beşinci, MENA bölgesinde ise birinci sırada. Tohum aşaması yatırımları açısından ise Avrupa'da dördüncüyüz.” dedi.

Sigortacılıkta dijital dönüşüm çağı içindeyiz

Ali Ramazan TAK, sigorta sektörünün, yapay zeka, blockchain, IoT ve veri analitiği gibi ileri teknolojilerle büyük bir dönüşüm yaşadığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu teknolojiler, sigorta şirketlerinin daha akıllı risk değerlendirmesi yapmasına, müşteri deneyimini iyileştirmesine ve operasyonel verimliliği optimize etmesine olanak tanımaktadır. Sigortacılıkta dijital dönüşüm çağı içindeyiz. Pazarın büyüklüğünün yakın gelecekte 60 milyar dolara ulaşmasını bekleniyor.” dedi.

Genel Müdürümüz Ali Ramazan TAK’ın konuşmalarının ardından gün boyu süren maraton başladı. Takımlar gün boyu birbiriyle sigortacılık alanında en doğru fikri bulmak için kıyasıya yarıştı.

Kıran kırana süren maratonda sigortacılık sektörünün teknolojik dönüşümüne ilişkin yapılan fikir yarışmasında Bordo Takım 'Sigorta 360' fikriyle birinciliğe layık görülürken, 'Güvenli Gelecek' projesiyle Bordo Mavi Takım ikinci, 'Kişiselleştirilmiş Seyahat Sigortası' fikriyle Yeşil Takım üçüncü oldu.

Toplam 200 bin lira ödülün dağıtıldığı yarışmada, birinciye 85 bin, ikinciye 65 bin, üçüncüye ise 50 bin lira ödül verildi.