Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

Geleceğin Tıbbı: Yapay Zekâ” Temalı Ulusal Öğrenci Kongresi Gerçekleştirildi

24.05.2024

Türkiye’nin dört bir yanından tıbbiyelileri bilim çatısı altında buluşturan ve bu sene 8.si düzenlenen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ulusal Öğrenci Kongresi, Güney Yerleşke Âşık Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Geleceğin Tıbbı: Yapay Zekâ” temalı Kongre; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürhan BAŞ, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadrettin PENÇE ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Işıl MARAL,  Kongre Koordinatörü Prof. Dr. Orhan ALİMOĞLU, Kongre Bilimsel Koordinatörü Doç. Dr. Begümhan BAYSAL ve Kongre Başkanı Hatice İlke YILMAZ ‘ın  açılış  konuşmalarıyla başladı.

Konuşmasında yapay zekânın hayatımızdaki yerini  vurgulayan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL; yapay zekânın gelişiminden ve her sektörde var oluşundan dolayı yaşanan endişenin, geçmişten günümüze defalarca tekrar eden insan galibiyetiyle sonuçlanacağını hatta yapay zekâyı doğru kullanırsak zararından çok, yararının olacağını belirtti.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadrettin PENÇE  ise ‘’Eskinin bilgi birikimlerinin yerini, temel bilgilerin öğretilmesi aldı. Bu sayede eleştirel, kritik ve hayat boyu öğrenme alışkanlıklarının kazandırılması, bilginin kullanılması ve yorumlanması çok daha anlamlı hâle gelmiştir. Bilginin tek başına yeterli olmadığını, kullanılması için öncelikle işlenmesi gerektiğini sonrasında ise analiz ve sentez ile bir anlama kavuşabileceğini, verilen eğitimlerin de bu yüzden pratik ağırlıklı olması gerektiğini belirtti. Moleküler tıbbın varlığından ötürü yapay zekâ, hızlı ve kolay bir şekilde giriş yaptı.’’ ifadeleriyle yapay zekânın hayatımıza girişinden itibaren gerçekleşen temel değişikliklerden bahsetti.

Yoğun katılımın sağlandığı Kongre; alanında uzman birçok konuşmacı, sözlü ve poster bildirileri ile 2 günde toplam 5 oturum ve 20’den fazla atölye çalışmalarıyla sona erdi.