Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi

2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz Coşkuyla Gerçekleşti

26.06.2019

2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz büyük bir çoşkuyla tamamlandı. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Prof. Dr. Fatih Sarıoğlu ve Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Faruk Bal ve çok sayıda davetli katıldı.

Program açılışı öncesinde öğrencimiz M. Davut Kılıç, konuklarımıza keyifli bir müzik dinletisi sundu. Ardından fakültelerine göre alana davet edilen 2018-2019 akademik yılı mezunu 291 öğrencimiz kortej halinde alana girdiler.

İstiklal Marşımızın okunmasından sonra, konuklarımıza Mezuniyet Filmi izletildi. Mezuniyet törenimizin ilk açılış konuşmasını, 2018-2019 akademik yılında Üniversitemiz Tıp Fakültesinden birincilikle mezun olan öğrencimiz Yasemin Denizli yaptı.

Öğrencimiz konuşmasında, Medeniyet Üniversitesinin bir mensubu olarak tüm arkadaşları adına konuşmaktan onur duyduğunu belirterek; Medeniyetli olma kimliğini gururla taşıyacağını ifade etti. Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Üniversite öğrencimize diplomasını ve hediyesini takdim ederek kutladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, açılış konuşmasında: “Üçüncü mezuniyet programımızı düzenlemekten dolayı duyduğumuz memnuniyeti dile getirerek 2010 yılında kurulmuş Üniversitemizin artık köklü bir bilim yuvası haline geldiğini belirtti. Bu iddiamızın en önemli göstergelerinin akademik ve idari kadrolarımızın misyonumuzu özümsemişliği, öğrencilerimizin üniversitemizde elde ettiği bilgi, beceri ve yetkinliği, merkezi ve yerel idare birimlerinin çeşitli kademelerinin üniversitemizle birlikteliği ve sivil toplum örgütleri, özel sektör işletmeleri ve velilerimizden oluşan dış paydaşlarımızla iç içeliğimiz olduğunun altını çizdi.

Üniversitemizin farklılığını ortaya koyacak üç önemli hususta altyapımızı geliştirmekte olduğumuzu söyleyen Rektörümüz, bu bağlamda uluslararası standartları hedefleyen “rekabetçi bir üniversite”, hayatı bütün olarak gören “tüm gün yaşayan üniversite” ve toplumsal sorumluluk esasında yaşayıp toplumla iç içe olan “sosyal bir üniversite” olma çabalarımızı vurguladı.

“İlim irfan davamızın ayaklarından birini sağlam bir şekilde coğrafyamıza ve köklerimize sabitliyor, ‘Dünyanın beşten çok daha büyük’ olduğunu da görerek, bilimsel ilerlemenin tüm ufuklarını 11 Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü; 57 lisans programı, 55 yüksek lisans programı ve 23 doktora programında, 6000 lisans öğrencisi, 750 yüksek lisans öğrencisi ve 120 doktora öğrencisi ile geleceğe yürüyoruz” dedi.

Rektörümüzün ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan ve Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk selamlama ve protokol konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Fakülte ve Bölümlerinden dereceyle mezun olan başarılı öğrencilerimiz sırayla sahneye çağrılarak Rektörümüz, Protokol ve değerli hocalarının ellerinden diplomalarını aldı. Günün en anlamlı anında, tüm öğrencilerimiz sahne önünde keplerini havaya atarak mezun olmanın gururu ve sevincini yaşadı.

Mezuniyet Törenimiz davetlilerimize verilen ikram ile sona erdi.